Skip to main content
 

RAFAŁKO ARCHITEKCI

PRACOWNIA PROJEKTOWA

R-studio

Nasza pracownia zapewnia wsparcie na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, począwszy od doradztwa przy wyborze lokalizacji pod inwestycję, przez czynności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę po projekty wykonawcze oraz nadzory autorskie. Decydując się na współpracę z R-studio otrzymują państwo pełnobranżowy, optymalny, dostosowany do budżetu oraz potrzeb projekt oraz niezbędną pomoc przy realizacji.

Architektura przemysłowa, architektura usługowa, architektura mieszkaniowa
Specjalizujemy się w architekturze przemysłowej, użyteczności publicznej oraz mieszkaniowej. Posiadamy doświadczenie w realizacji obiektów nowych oraz zabytkowych, od kilkudziesięciu do wielu tysięcy metrów kwadratowych. To co nas wyróżnia to jakość, estetyka oraz dbałość o najmniejszy detal.

zespół  zaufali nam

Rekomenduję pracownię projektową R-studio, prowadzoną przez architekta Filipa Rafałko jako solidnego i rzetelnego partnera w realizacji inwestycji budowlanych.

Barbara Juszczyk-Galas | Dom Dziennego pobytu - Senior Wigor

Projekt wykonawczy wnętrz (...) został wykonany z należytą dbałością, a rezultat spełnił, a nawet przekroczył nasze oczekiwania.

Katarzyna Pawlak-Weiss | Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP Oddział we Wrocławiu

Prace swoją wykonali rzetelnie i terminowo. Nie mam zastrzeżeń co do jakości i zakresu merytorycznego wpółpracy. Polecam usługi Biura

Marcin Chamczyński | Dyrektor zakładu w Goczałkowie Track Tec S.A.

Terminowość i sumienność to cechy charakteryzujące osoby tworzące zespół R-studio | Rafałko Architekci

Katarzyna Pawlak-Weiss | Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP Oddział we Wrocławiu

Po co architekt?

Budowa własnego domu to dla wielu inwestorów najważniejsza inwestycja w życiu, która wiąże się ze sporymi wydatkami i pochłania masę czasu. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Właśnie po to jesteśmy. Projektujemy, wspólnie z Inwestorem planujemy Inwestycję, optymalizujemy projekt pod kątem kosztów realizacji i konkretnych potrzeb Inwestora. Dobry projekt to dobrze przygotowana i przemyślana inwestycja. A to oznacza lepsze parametry użytkowe obiektu, większą wartość rynkową oraz oszczędności na etapie realizacji.

Od strony formalno-prawnej, jedynie architekt z uprawnieniami, czynny członek Izby Architektów, może być głównym projektantem obiektu, dla którego Inwestor chce uzyskać pozwolenie na budowę (w praktyce oznacza to, że zakupiony projekt katalogowy, niepodpisany przez uprawnionego architekta, nie jest wystarczający, aby wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę).

zobacz kim jesteśmy

 

Dom w Oleśnicy

 

Dom Krzyżowicach

 

Dom na czarno-biało

Projekt wyróżniony w konkursie Remont Roku 2016 miesięcznika Murator.

 

Dom na czarno-biało

Dom wyróżniony w konkursie miesięcznika Murator Remont Roku 2016

 

Dom w stronę słońca

 

Dom pośród drzew

 

Przebudowa przedwojennego domu

Czym różni się projekt indywidualny od projektu katalogowego?

Przede wszystkim projekt indywidualny od samego początku bazuje na wytycznych Inwestora- jest „szyty na miarę”- uwzględnia lokalizację, ukształtowanie terenu, charakter miejsca, układ stron świata, doświetlenie pomieszczeń, powiązania funkcjonalne i rozwiązania materiałowe.

dowiedz się więcej

zobacz nasze projekty

Kiedy wybrać projekt indywidualny?

  • Przede wszystkim przy skomplikowanej lokalizacji (np. przy niewielkiej działce, o nieregularnym układzie granic, przy dużym spadku terenu, mocnych obostrzeniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego)
  • W przypadku przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy istniejącego obiektu budowlanego,
  • Kiedy inwestycja ma być realizowana w nietypowy sposób – np. podzielona na kilka etapów,
  • Kiedy liczy się niepowtarzalność i odpowiednie wykorzystanie lokalizacji, widoków, światła

Ale, przecież nie wiem co kupuję…

Coś w tym jest – siadamy w końcu nad pustą kartką. Zamawiając kolację w dobrej, polecanej restauracji też nie wiadomo jak do końca będzie smakować danie, jednak na podstawie wyszczególnionych w menu składników mniej więcej wiemy, czego się spodziewać. Jeśli szef kuchni nas pozytywnie zaskoczy – to jeszcze lepiej! Tak jest i w przypadku projektu budowlanego. Państwo jako Inwestorzy dają nam składniki (wytycznie do projektu), a my jako projektanci potrafimy je wszystkie połączyć w harmonijny układ funkcjonalno-przestrzenny i odpowiednio doprawić dobrym designem.

Co jeśli projekt mi się nie spodoba?

Jeszcze nam się to nie zdarzyło. Projekt konsultujemy na każdym etapie z Inwestorem. Wspólnie analizujemy każdy element domu i dostosowujemy go do potrzeb Inwestorów. Jeśli jednak, mimo wszystko, nasza współpraca nie będzie się układać Inwestor może zrezygnować z dalszych etapów prac.

Warianty opracowań projektowych

Projekt projektowi nierówny. Rozbieżność cen opracowań pod hasłem „projekt budowlany” jest bardzo duża. Często kierując się jedynie kryterium ceny może okazać się, że finalne opracowanie projektowe różnić się będzie od naszych oczekiwań. Warto więc dowiedzieć się co wchodzi w skład danej oferty. Zawsze wyszczególniamy czego dokładnie dotyczy oferta. Wspólnie z Inwestorem staramy się dobrać zakres odpowiednio do potrzeb i budżetu.

dowiedz się więcej

Projekt budowlany

Jak sama nazwa wskazuje projekt budowlany służy uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jego zakres określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r.w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Projekt budowlany z części formalno-prawnej (tj. niezbędnych uzgodnień, pozwoleń, opinii, zapewnień itp.), projektu zagospodarowania terenu (usytuowanie budynku działce, pokazanie miejsc postojowych, miejsca gromadzenia odpadów, odległości od granic działki i innych budynków, przyłączy sanitarnych i energetycznych) i projektu architektoniczno-budowlanego. Jest projektem wielobranżowym opracowywanym w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę przez wykwalifikowany zespół projektantów z zakresu architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznych.

No dobrze, ale co oznacza „w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę”? Czym jest ten niezbędny zakres?

to niezbędne minimum, pozwalające Organom Administracji Budowlanej zweryfikować zgodność projektu z obowiązującymi przepisami (w zakresie zagospodarowania terenu) oraz zgodność z prawem miejscowym (miejscowe plany, warunki zabudowy, studium uwarunkowań i kierunków rozwoju), NIE ZAWIERA zestawień stolarki okiennej, szczegółowych rozwiązań konstrukcyjnych, detali projektowych, zestawień materiałów, rozmieszczenia włączników, oświetlenia i kontaktów, itp.
Czy da się z tego projektu wybudować? Da się! Ale do tego potrzebny jest doświadczony kierownik budowy, wykonawca i częsty nadzór autorski Architekta nad realizacją.

Projekt wykonawczy

Jest to szczegółowe opracowanie sporządzone na podstawie projektu budowlanego. Zawiera szczegółowe rozwiązania elementów konstrukcyjnych, detale architektoniczne, zestawienia okien, drzwi, oraz innych elementów co ułatwia zamawianie materiałów i zbieranie ofert od wykonawców. Uszczegółowione są też projekty branżowe – instalacje sanitarne oraz elektryczne.

Dostosujemy wersję projektu do Państwa potrzeb –  serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Przed wyborem najkorzystniejszej oferty projektowej warto sprawdzić jaki zakres prac zawiera oferta danego projektanta. Może się okazać, ze tańszy projekt nie zawiera elementów niezbędnych do wykonania budynku i służy jedynie celom uzyskania pozwolenia na budowę co może narazić na dodatkowe koszty w trakcie realizacji inwestycji.

Projekt wnętrz

Projekt budowlany zawiera w sobie rozmieszczenie ważniejszych mebli czy urządzeń. Na etapie projektu koncepcyjnego pokazujemy możliwości aranżacji poprzez przykłady różnej architektury, ale nie jest to typowy projekt wnętrz.
Projekt wnętrz to osobne opracowanie uwzględniające całkiem inny zakres szczegółowości. Dobre wnętrze to szczegółowo dobrane i ułożone poszczególne elementy wyposażenia i okładzin. To detale mebli, dobór konkretnego oświetlenia itp.
Dlatego zakres opracowania wnętrz obejmuje m.in. szczegółowe rysunki pokazujące rozmieszczenie płytek na ścianach i posadzkach, dobór konkretnych mebli, określenie materiałów wykończeniowych, rzuty sufitów podwieszanych z pokazaniem punktów świetlnych i ich powiązań z konkretnymi lokalizacjami mebli, kłady szczegółowo rozrysowanych ścian, fotorealistyczne wizualizacje oraz detale proponowanych rozwiązań.
Na życzenie, współpracując z producentem lamp możemy wykonać specjalistyczną analizę natężenia oświetlenia pomieszczeń, dobrać konkretną barwę światła aby klimat w Państwa domu dokładnie odpowiadał Państwa potrzebom.
Przyjdź, opowiedz jak chcesz mieszkać, a my zajmiemy się resztą.

skontaktuj się z nami

ile trwa opracowanie projektu?

Opracowanie projektu budowlanego to złożony proces składający się z kilku etapów: prac wstępnych, projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego i często projektu wykonawczego.
Prace wstępne, w zależności od zleconego zakresu prac to m.in: uzgodnienia z konserwatorem zabytków, wystąpienie z wnioskami o wydanie warunków przyłączenia oraz zapewnienia dostaw od operatorów mediów, jeśli potrzeba- uzyskanie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej, a także inwentaryzacja architektoniczno-budowlana (w przypadku obiektu istniejącego), mapa do celów projektowych czy badania geotechniczne podłoża gruntowego. Czas trwania tego etapu zależy głownie od instytucji, które wydają uzgodnienia, pozwolenia i opinie.
Równolegle do uzgodnień opracowujemy projekt koncepcyjny, w który zaangażowany jest również Inwestor. Obejmuje 2 lub 3 spotkania na których omawiamy postępy prac oraz określamy dalsze kierunki kształtowania budynku. Przygotowanie projektu koncepcyjnego do konsultacji z Inwestorem trwa od około dwóch tygodni do miesiąca.
Po akceptacji projektu koncepcyjnego w całości rozpoczynamy prace nad projektem budowlanym i wykonawczym. Opracowanie projektu budowlanego na podstawie zaakceptowanej koncepcji zajmuje ok miesiąca -dwóch, w zależności od wielkości budynku i zakresu prac projektowych.

zapytaj o terminy

ile to kosztuje?

Cena projektu zawsze ustalana jest indywidualnie ponieważ każda inwestycja jest inna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym cena projektu to ok 3-5% kosztów realizacji budynku. Może się wydawać, że to spora inwestycja na początek. Ale to inwestycja pozwalająca przewidzieć i racjonalnie zaplanować późniejsze wydatki. To inwestycja, która zwraca się w budowie i w późniejszym użytkowaniu budynku. Podchodząc do projektu indywidualnie, na każdym etapie prac możliwe jest oszacowanie kosztów budowy poprzez wykonanie kosztorysów. Na temat kosztów budowy można przeczytać niżej. Zapytaj nas o cenę projektu dla swojej inwestycji. To nic nie kosztuje. Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

zapytaj o ofertę

Nadzór autorski

Nigdy nie zostawiamy Inwestora samemu sobie z problemami, z którymi prędzej czy później spotka się w trakcie prowadzenia robót budowlanych. Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane jesteśmy zobowiązani do pełnienia nadzoru autorskiego na budowie. Ilość przyjazdów na budowie określamy w ofercie. Mailowo i telefonicznie jesteśmy do dyspozycji bez ograniczeń w godzinach pracy biura.  Chętnie doradzimy w doborze konkretnych produktów i materiałów.

Koszty budowy

Warto się nad nimi zastanowić przed zakupem działki, przez wzięciem kredytu i w trakcie prac projektowych. Ceny widniejące przy większości projektów katalogowych są nieadekwatne do obecnych stawek, a mimo to często są wykorzystywane przez Inwestorów jako punkt odniesienia do planowania wydatków, decyzji kredytowych itp.

Wykonujemy szczegółowe kosztorysy Inwestorskie i przedmiary robót budowlanych uwzględniające ceny za bieżący kwartał. Pozwala to zaplanować środki i porównać oferty. W ramach kosztorysu Inwestor otrzymuje przedmiar robót, który może wysłać bezpośrednio do wykonawcy. Dzięki czemu otrzyma ofertę szybciej i w bardziej szczegółowym zakresie.

Czy mogę wprowadzać zmiany na etapie budowy?

Oczywiście! Wiemy, że nawet w trakcie budowy Inwestorom rodzą się w głowie nowe pomysły. Każdy nasz projekt dopuszcza wprowadzanie zmian nieistotnych z punktu widzenia wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane.

Zmiany istotne, wymagają wykonania Projektu Budowlanego Zmian i uzyskanie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.

Projekt domu

DOM W STRONĘ SŁOŃCA

Projekt wolnostojącego domu jednorodzinnego

Projekt wnętrz

PRZYSTANEK HISTORIA

Projekt wnętrz lokalu konferencyjno-wystawienniczego

Dom kanadyjski, dom drewniany

Dom pośród drzew

Projekt domu w konstrukcji szkieletowej

DOM WITOSZÓW ŚWIDNICA

Dom w Witoszowie Dolnym

Architekt Oleśnica

Przebudowa domu w Oleśnicy

Przebudowa przedwojennego domu

Architekt Świdnica

Budynek wielorodzinny w Legnicy

Projekt domu w Krzyżowicach

Projekt budowy domu dwulokalowego w Krzyżowicach

Projektowanie Świdnica

Osiedle Młodych – 50 lat na zdjęciach

Projekt plakatu promującego wystawę fotografii

żarów architekt

Bajkowe Przedszkole

Projekt koncepcyjny rozbudowy przedszkola w Żarowie

Przebudowa, Architekt Świdnica, Dom, Projekt

Dom na czarno-biało

Dom wyróżniony w konkursie Remont Roku 2016 miesięcznika Murator

Często zadawane pytania

Co mogę postawić na swojej działce?

Wolnoć Tomku w swoim domku… Nic bardziej mylnego. Elementy zagospodarowania naszej działki, mimo, że są prywatne, widoczne są z przestrzeni publicznej. Jednostki samorządowe dbają o jakość tej przestrzeni – bo to ona czyni miasto atrakcyjnym do życia – sporządzając odpowiednie prawo miejscowe.

To co można wybudować na danym terenie określa miejscowy plan, a w przypadku jego braku – warunki zabudowy i studium uwarunkowań i kierunków rozwoju dla danego obszaru. Dodatkowo pewne ograniczenia co do odległości, ilości i gabarytów, niezbędnej infrastruktury wprowadzają również zapisy Warunków Technicznych i przepisów szczegółowych.

Przygotujemy dla Ciebie profesjonalną analizę możliwości wykorzystania terenu dla Twojej inwestycji.

skontaktuj się z nami

Co, jeśli na terenie mojej inwestycji nie obowiązuje miejscowy plan?

 W tym przypadku należy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. W znaczący sposób wydłuża to całość procesu projektowego. Urząd analizuje okoliczną zabudowę, proporcje działek, charaktery elewacji itd. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może to trwać od kilku miesięcy do ok pół roku w zależności od skomplikowanej struktury własności analizowanej oklicy. Dopiero po uzyskaniu Warunków Zabudowy można występować z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Skomplikowane? Zajmiemy się tym. Zadzwoń do nas – załatwimy za Ciebie wszelkie formalności.

Przeprowadzimy Cię przez całą formalno-prawne procedury związane z całym procesem inwestycji.

skontaktuj się z nami

Na co zwracać uwagę przy kupnie nieruchomości?

Oprócz dokładnego przeglądnięcia ksiąg wieczystych warto sprawdzić prawo miejscowe – czyli miejscowy plan, a w przypadku jego braku studium uwarunkowań i kierunków rozwoju. Widnieją tam informacje dające wytyczne do tworzenia nowej zabudowy. Z planów i studium dowiedzieć się można co w przyszłości może stanąć w najbliższej okolicy Państwa działki.

Kolejną rzeczą nad którą trzeba się pochylić to uzbrojenie terenu. Należy się zastanowić czy potencjalny teren inwestycji da się przyłączyć do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz energetycznej.  Przez działkę mogą też przebiegać instalacje powodujące ograniczenia w zabudowie.

Kolejnym elementem, może i najważniejszym jest dostęp do drogi publicznej. Bez tego – działka nie jest działką budowlaną.

Przy kupnie istniejącego budynku dobrze jest sprawdzić jego stan techniczny, a także przeanalizować możliwości przebudowy i możliwość dostosowania obiektu do współczesnych przepisów techniczno-budowlanych i pożarowych.

W swojej pracy nie raz spotykaliśmy się z nieprzemyślanymi zakupami. Z nieruchomościami całkowicie lub częściowo zablokowanymi przez zapisy miejscowego planu, gazociągi przebiegające pod terenem inwestycji czy brak możliwości spełnienia przepisów pożarowych i higieniczno-sanitarnych.

Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości? Myślisz nad rozbudową swojej firmy? Chesz kupić mieszkanie w kamienicy?

Skontaktuj się z nami. Lubimy wyzwania i trudne tematy. Pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji.

napisz do nas

Słyszałem, że można postawić dom bez pozwolenia...

Zgadza się. Od kilku lat istnieje możliwość budowy domu bez konieczności uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie oznacza to jednak, że można budować bez żadnego zezwolenia. Należy wystąpić z wnioskiem o zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego z kompletną dokumentacją identyczną jak w przypadku wniosku o pozwolenie na budowę. Czym więc różni się zgłoszenie od uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę? Procedura zgłoszenia robót pozwala jedynie skrócić czas postępowania administracyjnego z 65 do 21 dni. Procedura ta jest jednak zarezerwowana jedynie dla domów jednorodzinnych, których zakres oddziaływania w całości mieści się na terenie inwestycji i rzadko bywa stosowana. Rodzi też wiele problemów w przypadku zmian wprowadzanych na etapie budowy.

Jaką procedurę wybrać w Twoim przypadku? Zapytaj nas.

napisz do nas

Konsultacje architektoniczne

Zastanawiasz się czy możesz zrealizować swoją inwestycję na danym terenie? Myślisz nad przebudową obiektu zabytkowego? Nie wiesz który projekt wybrać? Twoją działkę objęto miejscowym planem zagospodarowania terenu i nie wiesz jak go zweryfikować? Potrzebujesz pomocy przy załatwieniu sprawy z Organami Administracji Architektoniczno-Budowlanej? Chcesz zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Umów się na konsultacje z Architektem, korzystając z formularza na stronie internetowej. Naświetl w swojej wiadomości swój problem, żebyśmy mogli się przygotować do rozmowy i szybko rozwiązać sprawę.

Nie taki architekt straszny jak go malują. Serdecznie zapraszamy do współpracy

mgr inż. arch. Filip Rafałko

uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej
Dyplom PWr na kierunku Architektura i Urbanistyka, specjalność Ochrona Zabytków

mgr inż. arch. Anna Rafałko

uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej
Dyplom PWr na kierunku Architektura i Urbanistyka

Kontakt

R-studio, Filip Rafałko
Prądzyńskiego 19/10
58-105 Świdnica
NIP: 8842596747
REGON: 022497733

Oddział we Wrocławiu

„Pod Ciśnieniem”
lok. 80
Sudecka 96
53-110 Wrocław

t:    +48 665 932 956
m:  studio@rafalko.pl

Serdecznie prosimy o podanie w formularzu kontaktowym swojego numeru telefonu. Przyśpiesza to proces przygotowania oferty.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości